Laf Lafı Açıyor…Osmanlı Hanedanı ve Neslişah Sultan

Geçen sene 2 Nisan 2012 tarihinde vefat eden Neslişah Sultan’ı bilirmisiniz? Hani Gazetelerde ve TV-Kanallarında Son Padişah’ın ve Son Halife’nin torunu olarak gündeme oturan Prenses. Kesinlikle duymuşsunuzdur, özellikle Osmanlı hayranıysanız duymamanız mümkün değil.

Sabiha Sultan'ın düğün günü 1920, soldan sağa: Ulviye Sultan, Dürrüşehvar Sultan, babaanemin halası Nazikeda Kadınefendi, Sabiha Sultan, Ertuğrul Efendi, Şehsuvar Hanım

Sabiha Sultan’ın düğün günü 1920, soldan sağa: Ulviye Sultan, Dürrüşehvar Sultan, babaanemin halası Nazikeda Kadınefendi, Sabiha Sultan, Ertuğrul Efendi, Şehsuvar Hanım, kaynak: Şivekar Koçubey Arşivinden.

Neslişah Sultan’ı çocukluğumdan buyana bilirdim, ama şahsen görmüşlüğüm bir veya iki defadır, fazla değil. Zaten bizim aileyle Neslişah Sultan’ın pek bağlantısı yoktu, halbuki Babaannem Şivekar Hanım, Neslişah Sultan’ın akrabasıydı. Hoş Babaannemde pek tanımazdıya, çünkü Neslişah Sultan çocukluğundan itibaren uzun seneler sürgünde yaşamıştı ve bizim aileyle hiçbir irtibatı yoktu. Babaannemin babası Ali Bey, Sultan Vahdettin’in birinci eşi Nazikeda Kadınefendi’nin ağabeyisinin oğluydu, yani yeğeniydi. Osmanlı Hanedanı’nın sürgüne gönderilmesinden sonra iki aile arasındaki irtibat zayıflamıştı, ama Nazikeda Kadınefendi’nin 1941 senesinde sürgünde Kahire de vefat etmesinden sonra artık hemen hemen hiçbir bağlantı kalmamıştı. Yanlız Ulviye ve Sabiha Sultanlar, yani Sultan Vahdettin’le Nazikeda Kadınefendi’nin kızlarından bazen bir iki mektup geliyordu. Bu iki prensesin 1952’den sonra sürgünden Türkiye’ye dönmeleriyle bir süre için görüşmeler devam etti ama daha sonra her nedense tekrar zayıfladı.

soldan üçüncü Sabiha Sultan, Neslişah Sultan ve Neslişah Sultan'ın eşi Prens Abdulmoneim

soldan üçüncü Sabiha Sultan, Neslişah Sultan ve Neslişah Sultan’ın eşi Prens Abdulmoneim, kaynak: Leman Tekeoğlu

Babaannem Sabiha Sultan’ı ve kızları Neslişah, Hanzade ve Necla Sultanları görmeye Rumelihisarı tarafındaki evlerine ziyarete gittiğini anlatırdı. Hatta bir defasında Neslişah Sultan’ın eski süt annesi Pembe Hanım’la beraber gitmiş.

Bu iki aile arasındaki bağlantının kopmasınının sebebini Babaanneme sormuştum, Babaannemde bana çok enteresan uzun bir cevap verdi:

„Artık arada akrabalık mı kalmıştı, rahmetli babam, Sabiha Sultan’ın dayısının oğluydu…o tamam…ama ben nesi oluyordum, aslında hiçbirşeyi. Dayısının torunu bilmem kim…Sabiha Sultan öz ablasını bile pek sevmezdi, benimi bağrına basacaktı. Hürmeten ziyaretine bir iki defa gittik, hatta bizide babam götürmüştü, işte o kadar. Aile içinde Hanedan sürgünde sefalet çekti, çok kara günler gördü derlerdi. Fakat benim gördüğüm Sabiha Sultan gayet değerli elbiseler giymiş, çok modern ve debdebeli bir hanımdı, hayatının hiçte öyle sefalete benzer bir tarafı yoktu. Hatta oturduğu evi bile sahilde çok güzel bir yalıydı. Bizim Göztepe de ki Köşk de paramız kalmadığından satılıdı. Babam, amcam, halalarım bu Sultanefendilere hep mektup, telgraf falan gönderirlerdi, peki onlar ne yaptı…ablalarım vefat ettiğinde bir taziye telgrafı bile çekmediler…işte böyle evladım….akraban Sultan olmuş ne fayda…zavallı halam Nazikeda Kadın, kızının yanında bir yük olarak yaşadı ve Şehzade damadının hakaretlerine mağruz kalarak vefat etti…Neslişah Sultan’da bir dalkavuk için bizi red etti…ben bunlarıda unutmam“ dedi.

Werbeanzeigen

Kommentar verfassen

Trage deine Daten unten ein oder klicke ein Icon um dich einzuloggen:

WordPress.com-Logo

Du kommentierst mit Deinem WordPress.com-Konto. Abmelden /  Ändern )

Google Foto

Du kommentierst mit Deinem Google-Konto. Abmelden /  Ändern )

Twitter-Bild

Du kommentierst mit Deinem Twitter-Konto. Abmelden /  Ändern )

Facebook-Foto

Du kommentierst mit Deinem Facebook-Konto. Abmelden /  Ändern )

Verbinde mit %s